Lidské tělo má tři základní vitální funkce – dýchání, činnost srdce a vědomí. Tyto tři funkce jsou spolu bezprostředně spjaty, a pokud selže jedna, postupně selhávají i ty ostatní. Předtím, než začnete postiženému poskytovat první pomoc, musíte se ujistit, jaké životní funkce zůstaly zachovány a jaké ne.

Nebojte se způsobit bolest pro ověření životních funkcí

Jako první zjišťujte stav vědomí. Pokud naleznete osobu, která nereaguje, nejdříve ji hlasitě oslovte. Jestliže to nezabere, přichází na řadu bolestivý podnět. Nebojte se člověku způsobit bolest, jedině tak můžete skutečně ověřit činnost jeho životních funkcí.

Vyviňte velký tlak na hrudní kost, případně silně zmáčkněte spojení čelistí pod uchem. Pokud člověk nějak zareaguje, znamená to, že musí dýchat. Jestliže ale žádnou reakci nezaznamenáte, musíte ověřit další životní funkce.

Jak ověřit životní funkce?

 • Vědomí – postiženého oslovíme, případně použijeme bolestivý podnět
 • Dýchání – alespoň 10 vteřin poslechem zjišťujeme přítomnost dechu
 • Činnost srdce – tep raději nezkoušejte nahmatat, pro laiky to není spolehlivá metoda
 • Zrcátko pro kontrolu dechu není spolehlivé

  Zkontrolujte, zda postižený dýchá. Nejdříve ho položte na záda a zprůchodněte dýchací cesty – proveďte záklon hlavy. Poté se nakloňte a poslouchejte, zda uslyšíte dech. Vydržte alespoň deset vteřin. K určení dechu nepoužívejte zrcátko, tato metoda není spolehlivá.

  Nenechte se zmást občasnými lapavými vdechy, které rozhodně nejsou normálním dýcháním. Naopak naznačují, že se dýchání brzy zastaví. Obecně platí, že jakmile se vám dýchání zdá nenormální, raději k postiženému přistupujte, jakoby nedýchal vůbec.

  Nahmatání tepu je často obtížné i pro lékaře, natož laiky

  K určení životních funkcí vždy používejte raději poslech dechu než nahmatání tepu. Nezkušení lidé velmi často nahmatají v bříšcích prstů svůj vlastní tep a mylně se pak domnívají, že postiženému srdce bije. Měření tepu se dokonce nedoporučuje ani lékařům, kteří se přes veškeré zkušenosti také často spletou.

  Pokud je postižený v bezvědomí, ale dýchá, přivoláme lékařskou pomoc a až do jejího příjezdu opakovaně kontrolujeme životní funkce. Pokud postižený nedýchá, přivoláme lékaře a musíme ihned začít s resuscitací.

  Komentáře

  Josaph Manrty27 Oct 2019

  " Commodo est luctus eget. Proin in nunc laoreet justo volutpat blandit enim. Sem felis, ullamcorper vel aliquam non, varius eget justo. Duis quis nunc tellus sollicitudin mauris. "

  Přidat kometář