Nakazit vás může kterýkoli savec

Virem vztekliny může být nakažen každý savec. V nedávných letech se u nás objevil případ nakaženého netopýra. Protože vzteklina netopýrů je specifický případ, nepřišla naše země o statut vztekliny prosté oblasti.

„Když mi bylo 15 let, spala jsem u známých na chatě na Slovensku a ráno jsem zjistila, že mi v nohách leží netopýr. Až po letech jsem zjistila, že pokud jste byli v uzavřené místnosti s netopýrem či s ním jinak přišli do kontaktu, měli byste navštívit lékaře,“ uvedla Soňa.

Kousnutí nebo škrábnutí netopýrem může být totiž tak malé, že si ho nemusíte vůbec všimnout. Jeskyňáři, kteří se pouštějí do průzkumu jeskyní, kde jsou netopýři, jsou dokonce považováni za rizikovou skupinu s větší pravděpodobností nakažení se vzteklinou.

Vir vztekliny napadá centrální nervový systém, a pokud se nemoc neléčí, je smrtelná. Přenáší se ve slinách nakaženého zvířete nebo mozkovou tkání. Obvyklý způsob přenosu je kousnutí nakaženým zvířetem.

Jak poznáte, že má zvíře vzteklinu?

U zvířat se dají vypozorovat symptomy, které doprovázejí vzteklinu. Divoká zvířata ztrácejí plachost a neutíkají před lidmi. Domácí zvířata se začnou chovat jinak, z přátelských se mohou stát plachými nebo agresivními.

Zvířata nadměrně sliní, mohou mít dokonce pěnu u úst. Občas je jediným příznakem vztekliny paralýza. Můžete pozorovat i změnu denního režimu - zvířata, která jsou obvykle aktivní v noci, se stávají aktivními přes den.

Jste nakažení? Jak to poznat?

U lidí se nákaza virem vztekliny projeví nejprve jen příznaky, které lze snadno zaměnit s příznaky jiných onemocnění – kašel nebo bolest krku, horečka. Může se vyskytovat také svědění v místě kousnutí nebo škrábnutí.

Nemoc se většinou projeví 20-90 dní po nákaze. Existují však výjimky, kdy se první příznaky nemoci projevily už po pár dnech, nebo naopak po jednom roce.

Jak nemoc postupuje, objevují se další příznaky – neklid a nervozita, halucinace, delirium, hydrofobie (strach z vody), svalové křeče ve tváři, na krku, v bránici, záchvaty a paralýza. Konečné stádium pak zahrnuje kóma, selhání srdce a dýchacích cest, vše končí smrtí.

V případě, že vás pokouše zvíře, u kterého máte podezření na vzteklinu, kontaktujte lékaře. Jedná-li se o toulavé zvíře, většinou je usmrceno. Laboratorně z mozkové tkáně se pak určuje, jestli bylo zvíře nakažené. U zvířat s majiteli by mělo zvíře mít očkovací průkaz, kde se uvádí, jestli a kdy bylo zvíře proti vzteklině očkováno.

Nákaza se potvrdila. Co váš čeká dál?

Jestliže je člověk nakažen virem vztekliny, je nutná okamžitá léčba několika sériemi injekcí. Ve chvíli, kdy se projeví příznaky nemoci, je již na léčbu pozdě. Je možné pouze zpomalit postup nemoci, ale končí fatálně – smrtí.

Očkování po kousnutí nakaženým zvířetem se nazývá postexpoziční profylaxe. Spočívá v podání antirabické vakcíny, nejlépe okamžitě po napadení zvířetem podezřelým z nákazy vzteklinou. Vakcína se podává injekčně do svalu 0., 3., 7., 14. a 28. den. Ve vybraných případech se podává k antirabické vakcíně ještě imunoglobulin.

Je nějaká prevence?

Proti vzteklině lze očkovat preventivně a tento postup se nazývá preexpoziční profylaxe. Vhodná je u osob se zvýšeným rizikem přenosu vztekliny – veterináři, hajní, pracovníci jatek, osoby pracující s uhynulými zvířaty, zoologové apod. Laboranti pracující s virulentními kmeny vztekliny se očkují vždy.

Jaká je pravděpodobnost nákazy?

V České republice je riziko nakažení se virem vztekliny minimální, od roku 2004 patří země mezi oblasti bez výskytu tohoto onemocnění. V České republice se od roku 1953 povinně očkovali všichni psi.

Problémem ale donedávna zůstávaly lišky, které byly hlavními přenašeči viru. V roce 1989 se začalo s perorálním očkováním lišek, kdy do volné přírody byly umístěny návnady s vakcinačními dávkami.

V případě, že hodně cestujete a máte v oblibě exotičtější destinace, měli byste si na vzteklinu dávat pozor. Můžete se také nechat preventivně naočkovat. Mezi rizikové země patří Afrika, Asie, Indie, Indonésie, střední a jižní Amerika – oblasti, kde se hojně vyskytují toulaví psi.

V USA a Kanadě, ve státech, kde je vzteklina jen ojedinělou záležitostí, se ty nemnohé případy přenosu vztekliny na člověka vyskytují po kousnutí či škrábnutí netopýrem.

Komentáře

Josaph Manrty27 Oct 2019

" Commodo est luctus eget. Proin in nunc laoreet justo volutpat blandit enim. Sem felis, ullamcorper vel aliquam non, varius eget justo. Duis quis nunc tellus sollicitudin mauris. "

Přidat kometář