1. Vidíte, že se na silnici stala nehoda a musíte pomoci zraněnému motocyklistovi. Jako první mu sundáte helmu, abyste se ujistili, že může dýchat.

Odpověď: NE

Helmu v žádném případě nesundávejte a nechte mu ji, dokud nepřijede záchranka. Kdybyste se ji pokusili sundat, mohli byste tím jen zhoršit eventuální zranění hlavy nebo krční páteře. Helmu můžete sundat pouze v případě, že zraněný potřebuje umělé dýchání a helma v něm brání.

2. V případě popálenin je třeba zamezit kontaktu s vodou, aby tak nevznikl tepelný šok.

Odpověď: NE

Naopak, snažte se malým proudem vody chladit spálenou oblast a horké oblečení po dobu 5 minut. Voda by měla být studená, ale ne ledová.

3. Jakmile někdo upadne do bezvědomí, je třeba ho ihned uvést do polohy vsedě, povolit mu límec a poplácat ho po tvářích..

Odpověď: NE

Člověka v bezvědomí neposazujte. Naopak ho umístěte do stabilizované polohy. Límec mu ale rozevřete, aby mu nic nebránilo v dýchání. Plácat po tvářích ho ale není nutné.

4. V případě, že se někomu dostane do očí chemikálie, vyplachujeme danou látku z oka vodou.

Odpověď: ANO

V případě, že někomu cákne chemikálie do očí, vypláchněte ji nejlépe tak, že dáte oko pod mírný proud vody z kohoutku.

5. Pokud dojde při nějaké nehodě k amputaci prstu, je třeba ho co nejdříve strčit do ledu.

Odpověď: NE

Aby se dala amputovaná končetina co nejrychleji přišít, zabalte ji do hadříku (pokud je to možné, tak do sterilní gázy) a umístěte jej do plastového sáčku, který dáte do dalšího sáčku s ledem (Tak, aby prst nebyl v přímém kontaktu s ledem).

6. Je- li osoba ležící na zemi v bezvědomí a slabě dýchá, musíme zajistit, aby měla hlavu vzhůru, aby se jí dýchalo lépe.

Odpověď: NE

Jestliže oběť leží v bezvědomí na zádech, může mít zapadnutý jazyk a dusit se svými vlastními zvratky. Proto zraněného umístěte na bok se zakloněnou hlavou a otevřenými ústy směrem k zemi, aby mohly všechny zvratky ven a jazyk nezapadal dále do krku. Takto budete mít jistotu, že se nezačne dusit.

7. Při akutní otravě je důležité pít mléko.

Odpověď: ANO

Mléko bylo odedávna považováno za protijed, protože podporuje vstřebávání některých toxických látek z trávicího ústrojí.

8. V hořícím bytě je třeba držet hlavu co nejvýš u stropu, protože toxické výpary jsou těžší než vzduch a mají tendenci spíše klesat na úroveň, ve které dýcháme.

Odpověď: NE

Naopak, je třeba se držet co nejvíce u podlahy. Také nezapomeňte zavřít dveře a okna a mezery kolem nich utěsnit vlhkým hadříkem.

Komentáře

Josaph Manrty27 Oct 2019

" Commodo est luctus eget. Proin in nunc laoreet justo volutpat blandit enim. Sem felis, ullamcorper vel aliquam non, varius eget justo. Duis quis nunc tellus sollicitudin mauris. "

Přidat kometář