Popis nemoci

Jícen jako dutý svalový orgán spojuje ústní dutinu s žaludkem. Ke správnému průchodu potravy do žaludku je nutná koordinace stahů jeho svaloviny. Od žaludku je jícen oddělen dolním jícnovým svěračem (kruhové zesílení svaloviny), který při přechodu potravy relaxuje (nepracuje). Při achalazii dochází k úbytku nervových buněk ve stěně jícnu a hypertrofii (zbytnění) svaloviny. Výsledkem je postupné ochrnutí svaloviny jícnu a váznutí posunu soust při polykání.

Je Achalazie jícnu infekční?

Achalazie jícnu není nakažlivá.

Symptomy nemoci

Dysfagie (obtížné polykání), bolesti na hrudi při polykání, regurgitace (návrat) nestrávené potravy zpátky do ústní dutiny. Často je přítomný kašel (hlavně v noci) a infekce dolních cest dýchacích (zápal plic). Příčinou je zatékání stagnující potravy v jícnu do dýchacích cest.

Vyšetření

K rutinně prováděným vyšetřením patří RTG vyšetření pasáže jícnem, při kterém pacient vypije kontrastní látku (báryovou kaši) a rentgenem se sleduje přechod kaše do žaludku. K vyloučení jiných závažných stavů (jako např. rakoviny jícnu) se může využít gastroskopie (zasunutí ohebné roury se světlem a kamerou přes jícen až do žaludku). Definitivní potvrzení nebo vyvrácení diagnózy poskytuje jícnová manometrie, při které se zasune ohebná hadička přes nos až do jícnu a měří se v jeho různých částech tlak. Při zvýšení tlaku v dolním jícnovém svěrači při polknutí je diagnóza achalazie téměř jistá, normálně má totiž dojít k relaxaci (uvolnění).

Jak se léčí

Je vhodné, aby pacienti jedli méně tuhou stravu, zapíjeli ji dostatečným množstvím tekutin a nejedli těsně před spaním. Zvýšení hlavy při spánku pomáhá vyprazdňování jícnu v souvislosti s gravitací. Podávají se některé léky, které napomáhají relaxaci (uvolnění) dolního jícnového svěrače. Z chirurgické terapie se laparoskopicky provádí tzv. Hellerova myotomie - řez vnější svalovou vrstvou dolního jícnového svěrače, který brání průchodu potravy do žaludku. S tím se také chirurgicky upravuje žaludeční vyústění jícnu, aby se zabránilo návratu kyselého žaludečního obsahu zpátky do jícnu. I po operaci je možnost návratu a zhoršení obtíží. Proto se jednou za 1-2 roky opakovaně provádí RTG vyšetření polykacího aktu. Někteří pacienti vyžadují opakování operace po mnoha letech nebo i chirurgické odstranění jícnu (tzv. ezofagotomie).

Komentáře

Zatím žádné komentáře :(

Přidat kometář