Popis nemoci

Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je destrukce tkáně nadledvin zapříčiněná zánětem, metastázemi nebo autoimunitní degenerací. Dalšími příčinami může být tvorba ložisek TBC v nadledvinkách, AIDS a krvácení v nadledvinkách. Příznaky nemoci jsou dány menším množstvím životně nezbytných hormonů kůry nadledvin. Toto onemocnění dělíme podle zasažených tkání: 1. Poškození hypotalamu (část mezimozku) a/nebo hypofýzy představuje centrální formu Addisonovy choroby. Je méně častá. Příčinou jsou nádory, poranění a infekce mozku. 2. Poškození kůry nadledvin představuje periferní formu Addisonovy choroby. Vyskytuje se častěji. Příčinou je autoimunitní proces nebo infekce.

Symptomy nemoci

Chronická slabost, ochablost svalů, nechutenství, snížení tělesné hmotnosti, nutkání ke zvracení, průjem, nízký krevní tlak, tmavnutí pokožky, podrážděnost, deprese, hypoglykémie (snížené množství cukru v krvi).

Vyšetření

Krevní testy. Zásadní je zhodnocení koncentrace adrenokortikotropního hormonu (hormon hypofýzy) a kortizolu (hormon nadledvin) z krve. Kortizol bude u Addisonovy choroby snížen vždy. Adrenokortikotropní hormon bude snížen pouze u centrální formy Addisonovy choroby (tj. při poruše hypothalamu a/nebo hypofýzy). Při poruše kůry nadledvin bude adrenokortikotropní hormon zvýšen. U autoimunitou způsobeného poškození nadledvin můžeme v krvi najít autoprotilátky. Stav nadledvin můžeme vyšetřit ultrazvukem, stav hypotalamu a hypofýzy můžeme zhodnotit pomocí CT a magnetické rezonance.

Jak se léčí

Léčba je celoživotní. V akutním stavu je nutné doplnit člověku tekutiny infuzemi a léčit případnou infekci. Celkově je nutné doplňovat chybějící hormony. Pokud chybí kortizol i aldosteron, podáváme pravidelně uměle vyráběné glukokortikoidy (náhrada kortizolu) s malou dávkou léku fludrokortizonu (náhrada aldosteronu). Pokud chybí jen kortizol, postačí pravidelné podávání glukokortikoidů. Neléčena nemoc vede k tzv. Addisonské krizi (akutní nadledvinová nedostatečnost, což je náhlý nepoměr mezi produkci a potřebou kortikoidů, která je charakterizována náhlou slabostí, zvracením, bolestmi břicha, hlavy, svalů, horečkou, průjmy se známkami dehydratace, změnami srdečního rytmu) a ke smrti.

Komentáře

Zatím žádné komentáře :(

Přidat kometář