Popis nemoci

V místě budoucího vředu můžou postižení nějakou dobu před jeho vznikem cítit pálení nebo mravenčení v dané oblasti. Za několik dní se objeví zarudnutí a nakonec samotný vřed. Léze je oválného tvaru, bílé nebo lehce nažloutlé barvy. Barva je podmíněna vrstvou fibrinu na povrchu vředu (protein, který se účastní srážení krve).

Symptomy nemoci

Afty jsou extrémně bolestivé, hlavně během podráždění (např. kořeněným jídlem). Při větším výskytu mohou být zvětšeny podčelistní uzliny a zvýšena tělesná teplota.

Jak se léčí

Cílem terapie je zmírnění bolesti. Využívají se analgetika (ústní vody s anestetickým účinkem, lokální anestetika volně prodejná v lékárně). Je nutno vyhýbat se ostrým jídlům, která by mohla podráždit vředy a vyvolat bolest. Důležitá je adekvátní ústní hygiena.

Prevence

Ke snížení četnosti výskytu aftů nebo zabránění jejich vzniku může pomáhat pravidelné užívání ústních vod bez alkoholu. Výskyt aftů úzce koreluje se stavem imunitního systému. Proto je prospěšné užívání látek k podpoře imunity (vitamin C a vitaminy skupiny B, z nich hlavně kyselina listová).

Komentáře

Zatím žádné komentáře :(

Přidat kometář